poniedziałek, 17 grudnia 2012

Solidny fundament



Ławy fundamentowe wylane i zaschnięte, czas więc, aby fundamenty domu zaczęły piąć się do góry.
Murowanie ścian fundamentowych zaczyna się od narożników, ponownie przyjmując za punkt odniesienia ławy drutowe lub ze sznurka. Jeżeli do wylania ław fundamentowych zastosowany został szalunek z desek, to czas go usunąć.


W ścianach fundamentowych wyznacza się miejsca przebiegu instalacji podziemnych (przyłącze energetyczne, wodociągowe i odpływ kanalizacji). W miejscach tych umieszcza się tzw. przelotki, czyli krótkie odcinki rur z tworzywa sztucznego, stalowe lub kształtki styropianowe.
Ściany fundamentowe zewnętrzne i wewnętrzne oraz podstawy kominów i schodów muruje się, aż do poziomu podkładu pod podłogę parteru. Po wymurowaniu uzupełnia się ubytki w spoinach oraz maluje całą powierzchnię muru emulsją asfaltowo-kauczukową zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.


Następną czynnością jest ułożenie instalacji podpodłogowych wodociągowej i kanalizacyjnej „na gotowo” (ich końce należy zaślepić zaślepkami) oraz elektrycznej (rura z wciągniętym drutem, który ułatwi później przeciągnięcie kabla energetycznego). Warto pomyśleć o umieszczeniu rury wodociągowej w tzw. peszlu (rura karbowana). Zabieg taki ułatwi w przyszłości wymianę uszkodzonej rury bez potrzeby jej odkopywania w całości.
Przestrzeń pomiędzy ścianami fundamentowymi wypełnia się piaskiem bądź pospółką (piasek z cementem) i warstwowo zagęszcza. Piasek wysypuje się do wysokości 10 cm poniżej górnej powierzchni ścian.
Kolejną czynnością jest ułożenie na górnej powierzchni ścian fundamentowych izolacji przeciwwilgociowej z papy podkładowej klejonej lepikiem na zimno.
Ściany fundamentów od zewnątrz dociepla się styropianem wodoodpornym, a następnie okłada folią kubełkową. Należy pamiętać, aby kołkowanie folii i styropianu wykonać nie gęściej niż co 1 m (nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych mostków termicznych). Po wykonaniu docieplenia zasypuje się fundamenty od strony zewnętrznej używając do tego celu gruntem z wykopu, zagęszczając go warstwami o grubości nie większej niż 20 cm.


Przed betonowaniem można wyłożyć całą powierzchnię fundamentu folią budowlaną, tworząc w ten sposób dodatkową izolację przeciwwilgociową.  Betonowanie powinno być wykonane bez przerw technologicznych – w ciągu kilku godzin (najwyżej jezdnego dnia). Dlatego też najkorzystniejszym rozwiązaniem jest użycie betonu zakupionego w betoniarni. Uzyskuje się w ten sposób gwarancję odpowiedniej jakości, jak i jednolitości materiału.
Teraz pozostaje tylko przez kilka dni pielęgnować wylany beton. Opisany powyżej proces budowlany trwa około jednego tygodnia.


4 komentarze:

  1. Widzę, że w trakcie wylewania fundamentów świetnie sprawdza się takie rozwiązanie jak betoniarka z pompą do betonu. Też chyba właśnie na ten schemat się zdecyduję, skoro ma to znacząco przyspieszyć i ułatwić pracę


    https://ciepiela.eu/pompy-do-betonu-sermac

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przed każdą budową przede wszystkim należy wykonać badanie gruntu i ustalić czy jest wymagane wzmocnienie. W wielu sytuacjach do wzmocnienia stosuje się mikropale, o których tu https://mikropal.pl/ można poczytać. Zachęcam by wiedzieć więcej na ten temat

    OdpowiedzUsuń
  4. To właśnie solidny fundament budynku zapewnia spokój i bezpieczeństwo przez lata. Kluczowa rzecz!
    https://kruszbet.com.pl/

    OdpowiedzUsuń