środa, 19 grudnia 2012

Strop gęstożebrowy


Układanie stropu gęstożebrowego rozpoczyna się do skontrolowania powierzchni (wypoziomowanie i wyrównanie) wszystkich podpór konstrukcyjnych pod strop: ścian zewnętrznych, słupów oraz wewnętrznych ścian nośnych. Następnie wykonuje się żelbetowe podciągi i wyrównuje ich górną powierzchnię z powierzchnią ścian.
Na tym etapie należy podjąć decyzję, czy użyte zostaną kształtki wieńcowe, czy też wymurowana zostanie zewnętrzna warstwa ściany do wysokości ułożonego stropu. W przypadku wyboru kształtek stropowych, należy ułożyć je na zaprawie murarskiej na ścianach nośnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz podciągach.
Następnie wstępnie ustawiamy podpory montażowe: poziome rygle (belki drewniane o przekroju 10x10 cm) w rozstawie 150-200 cm. Należy je podeprzeć stemplami najrzadziej co 150 cm.
Na górnej powierzchni ścian lub na kształtkach stropowych należy ułożyć prefabrykowane belki stropowe. Ich oparcie na murze nie może być płytsze niż 8 cm. By rozstaw między belkami był równy, należy ułożyć pomiędzy nimi po jednym skrajnym (zadeklowanym) pustaku wypełniającym. Po ułożeniu belek wypełnia się pustakami przestrzeń pomiędzy nimi. Należy to robić rzędami prostopadłymi do kierunku belek. W miejscu przebiegu żebra rozdzielczego trzeba pozostawić odstęp 8-10 cm.



miejscu przebiegu żebra rozdzielczego trzeba pozostawić odstęp 8-10 cm.
Kolejnym krokiem jest skontrolowanie wypoziomowania belek oraz ostateczne usztywnienie stempli podtrzymujących strop. Jeżeli rozpiętość stropu przekracza 4 m, zalecane jest uniesienie środkowych podpór o ok. 2 cm, co zminimalizuje odkształcanie się stropu w części środkowej.
Jeżeli inwestor zrezygnował z kształtek stropowych, to należy teraz wymurować zewnętrzną warstwę ściany do wysokości ułożonego stropu.
Nadszedł czas na zbrojenie stropu. W związku z tym układany jest wieniec stropowy. Po środku stropu, w pozostawionej wcześniej przestrzeni oraz w miejscach połączenie belek na podporach wewnętrznych należy ułożyć zbrojenie żebra rozdzielczego. Wszystkie elementy zbrojenia należy wykonać zgodnie z konstrukcyjną stropu zawartą w projekcie domu.
Przed betonowaniem stropu należy przeprowadzić sprawdzenie poprawności ułożenia stropu, mocowania podpór i obficie polać wodą wszystkie pustaki wypełniające. Betonem zalewa się równomiernie całą powierzchnię stropu, aż do górnej powierzchni kształtek stropowych lub pustaków oraz wyrównuje. Do betonowania stropu stosuje się beton B-20 lub B-25, określa to konstruktor w projekcie stropu.
Przez co najmniej tydzień beton należy pielęgnować poprzez systematyczne polewanie jego powierzchni wodą. Po 14 dniach można zdemontować część podpór. Całkowite obciążenie stropu możliwe jest po upływie 3 tygodni – dopiero wówczas beton uzyskuje docelową wytrzymałość.
Opisane powyżej czynności budowy stropu gęstożebrowego stanowią tylko ogólny schemat, a nie dosłowną instrukcję jego wykonania. Każdy strop projektowany jest i wyliczany indywidualnie do konkretnego projektu domu przez zespół uprawnionych konstruktorów. Dopiero taki projekt stanowi podstawę do budowy. Wykonanie tak ważnego elementu domu należy powierzyć wykwalifikowanej ekipie budowlanej, która udzieli stosownej gwarancji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz