sobota, 5 stycznia 2013

Fundament grzewczy


Płytowy fundament grzewczy to bardzo praktyczny sposób ogrzewania domu. W zbrojonej betonowej płycie fundamentowej zatapia się system kanałów powietrznych, który zasilany jest z jednostki grzewczej. Cyrkulację powietrza w obiegu zamkniętym zapewnia wentylator. Fundament wylewany jest na żwirowej podsypce. Ucieczce ciepła do gruntu zapobiega warstwa izolacyjna wykonana z twardych płyt styropianowych lub polistyrenu ekstrudowanego, którą układa się bezpośrednio na podłożu. Wykonanie takiego rozwiązania nie jest tanie, ale dużą jego zaletą jest szybkość montażu – w ciągu kilku dni powstają fundamenty, a jednocześnie system grzewczy dla parteru – oraz wygoda i co ważniejsze, oszczędność eksploatacji. Fundament grzewczy zapewnia równocześnie ogrzanie pomieszczeń, bez potrzeby instalowania grzejników. Nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. System grzewczy działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku. Temperaturą można sterować w każdym pomieszczeniu. Wysoka akumulacyjność cieplna betonu pozwala również oszczędzać energię dzięki wykorzystaniu tańszej nocnej taryfy.
Powietrze w podłogowym systemie grzewczym można podgrzewać przy pomocy różnych źródeł ciepła np.: przez piece gazowe, olejowe, pompy ciepła, kominek, elektrociepłownię czy też elektrykę. Dopasowanie do każdego niemal źródła ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiedniej jednostki grzewczej (grzałka elektryczna lub wodne wymienniki ciepła).


Fundament grzewczy można bez obawy wykonać nawet na gruncie o słabej nośności. Konstrukcja płyty, podobnie jak system grzewczy projektowany jest indywidualnie dla każdego budynku indywidualnie. Wokół płytowego fundamentu grzewczego zawsze należy ułożyć drenaż opaskowy.
Zalety płytowego fundamentu grzewczego:
-     jedna inwestycja zapewnia wykonanie w tym samym czasie fundamentu oraz systemu grzewczego dla całego domu,
-     krótki czas budowy od 4 do 7 dni oraz możliwość posadowienia budynku w trudnych warunkach gruntowych,
-     zastosowanie ogrzewania podczas budowy zapewnia szybkie wysychanie betonów i tynków oraz zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni,
-     zdolność akumulowania ciepła w płycie betonowej, co przy zastosowaniu taryfy nocnej zapewnia mniejsze zużycie energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych,
-     źródło ciepła znajdujące się w płycie eliminuje straty wynikające z przesyłania,
-     zastosowanie powietrza jako nośnika energii cieplnej wyklucza awaryjne przecieki wody i zamarznięcia.


3 komentarze:

  1. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja niestety na tych sprawach się nie znam, ale zarówno u mnie w domu jak i w firmie zdecydowałam się na ogrzewanie gazowe. Bardzo fajnie, że również korzystając z oferty https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ bez problemu mogę teraz płacić niższe rachunki za gaz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fundamenty są bardzo ważne, to od nich rozpoczynamy budowę i wszelkie problemy z fundamentami będą ciągnęły się za nami dalej. Polecam współpracę z rzeczoznawcą budowlanym: https://www.stawiarski.pl/opinia-prywatna-sadowa.php . On wykona wszystkie analizy i badania, z których dowiecie się więcej o stanie faktycznym nieruchomości.

    OdpowiedzUsuń