piątek, 11 stycznia 2013

Właściwości ścian cz. 2


Izolacyjność akustyczna będzie ważną cechą szczególnie, gdy działka znajduje się w sąsiedztwie uczęszczanej drogi, linii kolejowej, lotniska lub zakładu przemysłowego. Należy pamiętać, że nawet niewielki zakład rzemieślniczy może skutecznie zakłócać życie domowników, gdy w czasie procesu produkcyjnego powstaje hałas. Ponieważ zdolność do tłumienia dźwięków uzależniona jest wprost proporcjonalnie od masy powierzchniowej ściany, najlepszą izolacyjność akustyczną zapewnią masywne przegrody trójwarstwowe z silikatów ocieplonych wełną mineralną.
Szybkość budowy – mury jednowarstwowe, do budowy których użyto lekkich bloczków z betonu komórkowego, można wznosić znacznie szybciej niż ściany trójwarstwowe ocieplone wełną mineralną. Jednak jeśli wziąć pod uwagę szybkość budowy, to nad wszystkimi technologiami murowanymi góruje budownictwo szkieletowe. W przypadku użycia tej technologii dom może być wzniesiony w kilka tygodni. W przypadku budynku murowanego jest to niemożliwe, chociażby ze względu na konieczność osuszenia konstrukcji z wilgoci technologicznej.
Łatwość budowy może okazać się decydującą właściwością szczególnie, gdy planujemy stawiać ściany samodzielnie lub zlecić pracę mało doświadczonej ekipie. Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem w takim przypadku będzie ściana jednowarstwowa (np. z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego lub keramzytobetonu). Jeżeli istotna jest wysoka termoizolacyjność murów, warto wybrać etapowaną budowę ścian dwuwarstwowych. Budynek, którego konstrukcję wznosi się równie prosto, jak w przypadku ścian jednowarstwowych, wykańcza się od wewnątrz i zasiedla. Ocieplenie ścian można wykonać w innym dogodnym dla inwestora terminie. Nie można jednak odkładać tego etapu w nieskończoność. Ogrzewanie domu z nieocieplonymi ścianami sporo kosztuje.
Niska bezwładność cieplna cechuje budynki, których ściany słabo akumulują ciepło. Jest ona najbardziej pożądana w budynkach wykorzystywanych sezonowo, a także w domach całorocznych, w których lokatorzy przebywają głównie wieczorami, nocami i w weekendy. W związku z tym, że taki tryb życia jest obecnie dość często spotykany warto rozważyć, jaką bezwładność cieplną powinny mieć wznoszone ściany. Jej niska wartość pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie możliwości nowoczesnych kotłów, grzejników oraz programatorów. Dzięki odpowiedniej automatyce, temperaturę pomieszczeń można znacząco obniżyć w czasie nieobecności domowników i podnieść ją szybko tuż przed ich powrotem. Możliwości takie stwarzają lekkie ściany, które pochłaniają niewiele ilości energii cieplej. Niską bezwładność cieplną mają budynki wznoszone w technice szkieletowej, a w przypadku domów murowanych: beton komórkowy z ociepleniem lub bloczki z wkładką izolacyjną.


1 komentarz:

  1. Hurtownia pokryć dachowych, to pewność jakości i bogactwa wyboru. Odpowiednie rozwiązania, trwałość i fachowa obsługa. Zadbaj o solidny dach z Handbud!

    OdpowiedzUsuń