poniedziałek, 14 stycznia 2013

Z czego budować cz. 1


Wybór materiałów ściennych jest obecnie niezwykle bogaty, a ceny większości z niech są porównywalne. Warto również pamiętać, że niemal każdego materiału można użyć na kilka sposobów. Ilość dostępnych i sprawdzonych technologii budowlanych jest bowiem bardzo duża. Wiedząc już jakie właściwości powinna posiadać ściana domu, inwestor może przystąpić do wyboru materiału budowlanego, spełniającego jego oczekiwania.
Ceramika tradycyjna i poryzowana – to cała gama uniwersalnych materiałów do budowy ścian zewnętrznych w różnych technologiach. Znajdziemy tu cegły pełne, drążone oraz pustaki. Z tradycyjnych elementów ceramicznych można wznosić ściany ocieplone, dwu- i trójwarstwowe, z poryzowanych (glina z dodatkiem np. trocin, granulek styropianu, pyłu drzewnego) wszystkie rodzaje ścian, gdyż ten rodzaj ceramiki ma lepszą ciepłochronność. Wszystkie wyroby ceramiczne są ognioodporne i charakteryzuje je duża zdolność do akumulacji ciepła. Część materiałów ma ukształtowane pióro oraz wpust lub kieszeń do wypełnienia zaprawą, co pozwala na niewykonywanie spoin pionowych oraz znacznie skraca czas robót. Poza cegłami klinkierowymi wyroby ceramiczne nie są mrozoodporne, dlatego też nie stosuje się ich do wykańczania elewacji. Do murowania stosuje się tradycyjną zaprawę, kleje ciepłochronne bądź specjalnie przystosowaną do tego celu pianę poliuretanową.

Beton komórkowy to popularny i przyjazny użytkownikom materiał budowlany, którego najbardziej cenionymi cechami są: łatwość obróbki (można go ciąć zwykła piłą do drewna), lekkość oraz dokładność wymiarowania. Do murowania używa się cienkowarstwowych zapraw klejowych. Z materiału tego wytwarza się kilka rodzajów bloczków o różnej gęstości. Odmiany 400 i 500 (najniższa gęstość) mogą służyć do budowy ścian jednowarstwowych, gdyż cechują się wysoką ciepłochronnością. Należy także pamiętać, że za mniejszą gęstością idzie również mniejsza wytrzymałość. Bloczki o wyższej gęstości (600 i 700) mogą przenosić znacznie większe obciążenia, ale równocześnie tracą na ciepłochronności i jako materiał przeznaczony na ściany zewnętrzne wymagają dodatkowej warstwy izolacji cieplnej. Ważną cechą betonu komórkowego jest również wysoka paroprzepuszczalność, dlatego warto go zestawić z wełną mineralną, która posiada podobną cechę. W związku z dużą nasiąkliwością bloczków z betonu komórkowego, nie stosuje się go do budowy ścian piwnicznych. W trakcie budowy należy pamiętać, aby chronić ten materiał przed zamoczeniem, gdyż długotrwałe zawilgocenie sprawia, że bloczki tracą swoją wytrzymałość.


6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepiej jest budować z elementów jak najlepszych. Przy instalacji elektrycznej ja np. wstawiałem licznik energii elektrycznej https://interblue.pl/liczniki-energii-elektrycznej,c,45 i jestem zdania, że wybrałem najlepszy produkt jaki był dostępny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat sama budowa domu u mnie poszła całkiem sprawnie i ja jestem z tego faktu bardzo zadowolona. Fajnie, że przy okazji zdecydowałam się od razu na instalację fotowoltaiczną. Akurat firma w Szczytnie https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-szczytno.html zajmuje się takimi rzeczami i jestem zdania, że warto jest inwestować w fotowoltaikę.

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie sama budowa domu to jest całkiem poważne przedsięwzięcie. Ja muszę przyznać, że również czytałam o instalacjach fotowoltaicznych http://www.domynaczasie.pl/jakie-sa-korzysci-z-instalacji-fotowoltaicznej i jest to bardzo fajen rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. To prawda sama budowa domu dzieli się na kilka istotnych etapów i ja jestem zdania, że właśnie prace elektryczne są jednymi z ważniejszych. Jeśli ktoś szuka sprawdzonego elektryka to ja polecam tego z http://www.elektryk-krakow.pl/ gdyż u mnie wykonywał on już wiele różnego rodzaju prac.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno jest to bardzo poważna sprawa, ale warto jest również wiedzieć to co należy robić i komu najlepiej zlecieć wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Dla mnie bardzo fajnie firma https://www.asta-energy.pl/ wykonała całą instalację i muszę przyznać, że to był bardzo mądry wybór.

    OdpowiedzUsuń