sobota, 16 lutego 2013

Strop monolityczny


W budynkach o nieregularnym rzucie i rozległych otwartych przestrzeniach najczęściej stosuje się monolityczny strop żelbetowy. Można go wykonać w całości na budowie, zalewając betonem zbrojenie rozłożone równomiernie na powierzchni pełnego szalunku, albo też skorzystać z prefabrykowanych podłoży w postaci cienkich, betonowych płyt, które zastępują szalunek. Wykonywane są one indywidualnie na zmówienie według projektu.
Po podparciu płyt od dołu oraz ułożeniu zbrojenia na górnej powierzchni, całość zalewa się mieszanką betonową o grubości określonej w projekcie. Zaletą stropu monolitycznego jest jego niewielka grubość, którą uzyskuje się dzięki równomiernemu rozłożeniu zbrojenia.



Strop monolityczny projektowany jest zawsze indywidualnie dla konkretnego budynku, dzięki czemu może przenosić bardzo duże obciążenia oraz uzyskiwać duże rozpiętości. Konstrukcja takiego stropu składa się ze zbrojenia głównego oraz uzupełniającego go zbrojenia rozdzielczego z prętów o mniejszej grubości. W projekcie muszą być określone: sposób ułożenia, grubość i zagęszczenie zbrojenia oraz klasa betonu przeznaczonego do zalania konstrukcji. Po rozłożeniu elementów zbrojenia inspektor nadzoru lub kierownik budowy musi ocenić zgodność wykonanych prac z projektem.
Strop monolityczny wymaga pełnego deskowania. W tym celu wykorzystuje się najczęściej szalunki systemowe wielokrotnego użytku, dostępne w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Szalunek można zdemontować najwcześniej po 3 tygodniach, co warto wziąć pod uwagę przy negocjacji ceny w wypożyczalni. Strop zalany betonem należy w okresie dojrzewania betonu pielęgnować poprzez częste jego nawilżanie. Do dalszych robót budowlanych można przystąpić po około 3-4 dniach od wykonania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz