piątek, 14 grudnia 2012

Ławy fundamentowe



Formalności załatwione, logistyka budowy zorganizowana, ekipa budowlana na miejscu, czas więc rozpocząć najbardziej ekscytującą część inwestycji, czyli patrzeć jak rośnie dom. Jest to także ostatni moment na wprowadzenie korekt ustawienia elementów wymagających fundamentu, takich jak kominy czy betonowe schody.
Prace rozpoczynają się od wstępnego wytyczenia zarysu budynku (robi się to samemu). W obrębie budynku należy usunąć humus (wierzchnią warstwę ziemi) do głębokości górnej powierzchni ław fundamentowych.
Następnie geodeta musi wytyczyć linie bazowe dla ścian fundamentowych, a także tzw. reper – wysokościowy punkt odniesienia dla poziomu posadowienia budynku. Można to zrobić od razu na tzw. ławach, czyli palikach wbitych w odległości ok 50 cm od wykopu z przymocowanymi do nich poziomymi deskami. Do takiej konstrukcji mocuje się mocny drut (np. wiązałkowy) lub sznurek; ich punkty przecięci wyznaczają narożniki ścian fundamentowych. Istnieje kilka metod wytyczania budynku, jednakże wybór najodpowiedniejszej pozostawmy wykonawcy.
Na podstawie wytyczonych charakterystycznych punktów wykonuje się ręcznie wykopy pod ławy fundamentowe najlepiej od razu w rozmiarze fundamentów. Dno wykopu należy wyrównać i wyłożyć wykop folią budowlaną, wywijając ją z obu stron od góry na około 25 cm. Taki zabieg chroni wylewaną mieszankę betonową przed zanieczyszczeniem ziemią oraz zapobiega odpływaniu wody do gruntu. Filia pozwoli betonowi dobrze związać zapobiegając szybkiemu odparowaniu wody.


Architekci projektują zazwyczaj 10 cm warstwę betonu B-10 na dnie wykopu, ale można ten element pominąć przy lekkim, piaszczystym gruncie i niskim stanie wód gruntowych.
Na dnie wykopu należy ułożyć zbrojenie wykonane według rysunków w części konstrukcyjnej projektu. Zbrojenie nie powinno leżeć bezpośrednio na dnie wykopu, należy je podnieść na wysokość ok. 5 cm. Można użyć w tym celu podkładek dystansujących lub podwiesić zbrojenie do deskowania. Nie powinno ono także dotykać brzegów wykopu. Ważne jest staranne łączenie prętów na długości oraz w narożach.
Można teraz zalać wykop betonem B-15 lub B-20 (zgodnie z projektem) oraz wyrównać powierzchnię ław z jednoczesnym ich zatarciem.


Dobę po wylaniu mieszanki należy przystąpić do pielęgnacji betonu, czyli polewania go wodą co kilka godzin przez kilka dni. W praktyce przerwa pomiędzy wylaniem ław fundamentowych, a rozpoczęciem murowania ścian fundamentowych wynosi ok. 7 dni.
Sprawna ekipa budowlana wykona opisane powyżej prace w czasie do 2 dni, a następnie zrobi sobie 4 dniową przerwę technologiczną, którą inwestor powinien wykorzystać na zakupy materiałów budowlanych niezbędnych do kolejny etap prac.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz