sobota, 22 grudnia 2012

Z czego i jak budować fundamenty


Skoro wiadomo już jak powinna postępować budowa domu do stanu surowego otwartego, może warto poświęcić odrobinę uwagi wyborowi materiałów, z których dom ma być wykonany. Dlatego też pozwalam sobie cofnąć się trochę i poświęcić kilka postów temu aspektowi budowy
Ściany fundamentowe, jak i piwniczne zagłębione są w gruncie, dlatego też musi je cechować niska nasiąkliwość oraz mrozoodporność. Do najbardziej popularnych materiałów, z których wznoszone są konstrukcje fundamentów należą bloczki: betonowe, keramzytowe oraz silikatowe. Do częstych rozwiązań zalicza się również betonowe fundamenty monolityczne. Jeszcze innym rozwiązaniem są pustaki zasypowe.
Grubość i konstrukcja ścian fundamentowych jest powiązana z technologią budowy ścian zewnętrznych części nadziemnej. Zależy również od tego, czy wznosimy dom niepodpiwniczony, czy też decyzją inwestora powstaje piwnica. W tym drugim przypadku należy podjąć decyzję, czy kondygnacja podziemna będzie ogrzewana, czy też nie.
Jeżeli decydujemy się na budowę domu w technologii ściany trójwarstwowej, należy przewidzieć odpowiednio szerokie fundamenty oraz ławy, które oprócz swojej normalnej roli będą pełniły funkcję podpory dla zewnętrznej warstwy ściany. Szeroką ławę fundamentową należy przewidzieć również, gdy planuje się obłożenie cokołu domu cegłą klinkierową. Podobną zasadę stosuje się również przy stawianiu ogrzewanego podpiwniczenia, które wymaga ocieplenia.
Budynki niepodpiwniczone, wznoszone w technologii jedno- lub dwuwarstwowej, najlepiej opierać na jednorodnych (jednowarstwowych) ścianach fundamentowych.
Należy pamiętać, aby ścian piwnicznych nie zasypywać przed ułożeniem na nich stropu. Dopiero po usztywnieniu konstrukcji wieńcem i belkami stropowymi mur jest w stanie oprzeć się naporowi gruntu. W przypadku wysokich ścian piwnicznych ich sztywność warto zwiększyć układając zbrojenie w szczelinach pomiędzy bloczkami lub wykonując co 2 m wzmocnienia w postaci żelbetonowych słupów. 


3 komentarze:

  1. Ja raczej nie planuję budować domu i całkiem niedawno także już miałem okazję kupić moje wymarzone mieszkanie. Fajnie, że zdecydowałem się na ofertę od dewelopera https://www.eurostyl.com.pl/ gdyż bardzo podoba mi się ich styl budowania.

    OdpowiedzUsuń
  2. W dzisiejszym świecie, gdzie technologia i innowacje są na pierwszym planie, biura projektowe odgrywają kluczową rolę. Pomagają one w realizacji różnych projektów, począwszy od prostych projektów domów po skomplikowane konstrukcje przemysłowe. Na przykład, https://zarzycki-konstrukcje.pl/ to renomowane biuro projektowe, które oferuje szeroki zakres usług, takich jak projektowanie budynków, konstrukcji stalowych, czy też ekspertyzy techniczne. Dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistów, każdy projekt jest realizowany z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły.

    OdpowiedzUsuń
  3. Współpraca z https://bruk.warszawa.pl/ przy brukowaniu podjazdu była dla mnie świetnym doświadczeniem. Ich profesjonalizm, od pierwszego kontaktu po zakończenie pracy, był imponujący. Dostarczyli materiały najwyższej jakości i wykonali pracę z wielką starannością. Ich zespół był komunikatywny i chętny do odpowiedzi na wszelkie pytania. Polecam ich usługi wszystkim, którzy cenią sobie wysoką jakość i profesjonalizm.

    OdpowiedzUsuń