środa, 26 grudnia 2012

Piwnica


Dla właścicieli domów z piwnicą zagadnienie przemarzania gruntu jest problemem mniej istotnym – pod warunkiem, że budynek posadowiony jest na odpowiedniej głębokości (co najmniej 1,5 m poniżej poziomu terenu). Zwolennicy podziemnej kondygnacji muszą jednak bardzo poważnie podejść do problemu izolacji przeciwwilgociowej, przeciwwodnej, a także cieplnej, jeżeli pomieszczenie ma być ogrzewane. Szacując koszty należy pamiętać o hyrdo- i termoizolacji piwnicznej podłogi na gruncie, a także o wykonaniu stropu nad piwnicą oraz schodów na parter. Warto sobie uświadomić, że suma tych wydatków może podnieść koszt stanu surowego nawet o 25%. Z drugiej strony, budując piwnicę zyskuje się dodatkową, stosunkowo tanią powierzchnię.
W piwnicy można zlokalizować nie tylko kotłownię, piwnicę, składzik czy garaż, ale także pracownię, studio, pokój do ćwiczeń, saunę czy domową salę kinową. Piwnica staje się tym cenniejsza im mniejsza jest działka, na której stoi dom. Istotny, przy podejmowaniu decyzji o budowie piwnicy, jest stan wód gruntowych . Jego wysoki poziom raczej nie sprzyja temu przedsięwzięciu, gdyż hydroizolacja w takich warunkach poddana zostałaby zbyt ciężkiej próbie. Ponadto już w początkowej fazie budowy pojawiłaby się konieczność stałego odpompowywania wody z wykopu. Lista wydatków musiałaby się powiększyć także o drenaż opaskowy wokół budynku, którego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody od ścian piwnicy.
Ważne, aby decyzję o budowie piwnicy podjąć już na etapie wyboru projektu. Najbardziej opłakane w skutkach są pomysły rodzące się na placu budowy, takie w stylu: „a może podpiwniczyć część domu pod garażem?”. Po pierwsze tego rodzaju pomysły są nielegalne, gdyż piwnica jest elementem projektu, na podstawie którego udzielane jest pozwolenie na budowę. Po drugie, doraźne kombinacje są po prostu niebezpieczne, gdyż podziemna kondygnacja zawsze wymaga fachowego opracowania konstrukcyjnego. Warto także przemyśleć opłacalność „genialnych” pomysłów. Bardzo często okazuje się, że częściowe podpiwniczenie jest tylko nieznacznie tańsze od piwnicy pod całym domem. Problemy, jakie mogą się pojawić po zakończeni inwestycji, mogą być bardzo poważne i wiążą się choćby z nierównomiernym osiadaniem budynku.
Należy pamiętać, że tylko rzetelna, dopracowana i szczegółowa dokumentacja techniczna gwarantuje inwestorowi, iż piwnica nie stanie się jego przekleństwem na długie lata.


5 komentarzy:

  1. No ja się właśnie zabieram za zrobienie czegoś takiego w mojej nieruchomosci ;) Dzięki za porady

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za zainteresowanie, cieszę się, że mogłem pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również zamierzam w niedługim czasie zdecydować się na budowę domu - aktualnie przeglądam kominki na pellet, gdyż chciałabym ogrzewać swoje mieszkanie z wykorzystaniem właśnie pelletu.

    OdpowiedzUsuń
  4. A orientujecie się może, w jaki sposób to wszystko wygląda, jeśli chodzi o mieszkania prosto od dewelopera? Sprawdzamy właśnie takie https://vantage-sa.pl/mieszkania-z-garazem-wroclaw/ mieszkania z garażem i zastanawiamy się, czy od razu też do dyspozycji jest piwnica. Myślicie, że tak?

    OdpowiedzUsuń
  5. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń