środa, 12 grudnia 2012

Kupujemy działkę budowlaną


Nie jest to wbrew pozorom takie proste. Dziełek na rynku jest dużo, ale ich lokalizacja, wielkość czy też cena niekoniecznie muszą nam odpowiadać. Sztuka polega na tym, aby znaleźć grunt w miejscu nam odpowiadającym, w rozsądnej wielkości i przystępnej cenie. Zanim damy upust naszemu agrarnemu pędowi, należy zdać sobie sprawę, że taki areał należy odwodnić, obsiać trawą lub obsadzić innymi roślinkami, regularnie kosić, nawozić, pielęgnować i wylegiwać się na nim. Śmiem sugerować, żeby dobierać działkę do potrzeb, a nie marzeń. Czasami 9 arów może okazać się lepszą inwestycją niż 15 arów. Swojej działki poszukiwałem przez rok. Może to długo, ale w efekcie mam blisko do środków komunikacji, przychodni zdrowia, szkoły, sklepu, a i wszystkie media podciągnięte są do granicy działki. Pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym doradcą.
            Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań? Jakie elementy mogą mieć wpływ na jakość terenu? Przede wszystkim uwagę trzeba zwrócić na:
  1. Nazwy miejscowości lub okolicznych terenów. Niby mało istotne, ale czasami prawdę może powiedzieć. Takie nazwy, jak Mokre, Las Mokrzański czy też Mokronos mogą sugerować podmokły rodzaj terenu. Tak się składa, że okolice Lasu Mokrzańskiego są terenami o wysokim stanie wód gruntowych, nierzadko można dostrzec rosnący tatarak i brodzące żurawie.
  2.  Infrastrukturę w okolicy, tj. dostępność do środków komunikacji, sklepów, szkół i ośrodków zdrowia. Ważnymi elementami są też linie energetyczne, telefoniczne, czy podziemne magistrale gazowe bądź wodociągowe, które mogą w przyszłości zamienić nasz miły zakątek w koszmar. Wszystkiego w tym zakresie można dowiedzieć się w Urzędzie Gminy lub Miasta. Bardzo często lokalne wydziały geodezyjne publikują w intrenecie mapy, na których wszystko można znaleźć.
  3. Planowaną zabudowę w okolicy. Może się to wydawać nieistotne, szczególnie gdy mamy zamieszkać na osiedlu domków jednorodzinnych, ale nic bardziej mylnego. Ku przestrodze polecam pod rozwagę przypadek osiedla Stabłowice we Wrocławiu, gdzie pośród domków jednorodzinnych postawiono 7-piętrowe domy wielorodzinne. Wszystkiego można się dowiedzieć z Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego i Studiów Zagospodarowania Przestrzennego, a jeżeli takich brak można wystąpić o wydanie warunków zabudowy (przydadzą się także później, przy pracach projektowych). W tym celu należy odwiedzić Urząd Gminy lub Miasta. Coraz więcej informacji na ten temat można również znaleźć na stronach internetowych poszczególnych samorządów.
  4. Uzbrojenie – przebiegająca w pobliżu sieć elektryczna, gazowa czy też wodna, wcale nie oznacza możliwości podłączenia się do niej. Należy sprawdzić to u dostawcy konkretnego dobra. Odległość od sieci też ma kolosalne znaczenie – im dalej, tym potem drożej kosztuje podciągnięcie konkretnej instalacji.
  5. Stan prawny, a szczególnie, kto jest właścicielem, co jest w księdze wieczystej, jakie jest przeznaczenie terenu – można go sprawdzić siedząc w domu za pośrednictwem internetu. Wszystkie księgi wieczyste są ogólnie dostępne, wystarczy znać numer księgi.
  6. To co mówią przyszli sąsiedzi. Nie bójmy się rozmawiać z ludźmi. Wielu z nich bardzo chętnie opowie jak się im mieszka w danym miejscu, jakie problemy ich nurtują, co najbardziej im doskwiera. Pobawmy się w psychologa, dajmy się ludziom wygadać, a dowiemy się wszystkiego o upatrzonej działce.
Może brzmi to wszystko bardzo skomplikowanie, ale w praktyce takie nie jest. Wymaga co prawda odrobinę osobistego zaangażowania, a koniec końców przynosi pozytywny efekt w postaci mniejszej ilości problemów
w przyszłości.
Na koniec – kto kupił działkę, przeżywa jedną z najbardziej ekscytujących chwil w życiu. Staje na polu (gdzie właśnie wykopano ziemniaki albo zebrano zboże), które teraz jest jego,
i oznajmia światu: – Tu zbuduję dom...


1 komentarz:

  1. Warto też pamiętać o tym, aby taką działkę odpowiednio ogrodzić i postawić profesjonalną bramę. Wszystkie ważne informacje o bramach wjazdowych znajdziecie na stronie https://www.knall.com.pl/c185,Do-bram-wjazdowych.

    OdpowiedzUsuń