czwartek, 20 grudnia 2012

Solidny dach


Budowę dachu rozpoczyna się od kontroli wieńców ścianek kolankowych, wypoziomowania ich górnej powierzchni, a także prawidłowości wykonania ścian szczytowych oraz kominów.
Na powierzchni wieńców należy ułożyć dwie warstwy papy podkładowej, która ma chronić murłaty, a pośrednio całą więźbę, przed podciąganiem wilgoci z murów. Następnie na papie układa się murłaty i przykręca je za pośrednictwem wcześniej osadzonych w wieńcu kotew nakrętkami z dużymi podkładkami. Na krokwiach zaznacza się miejsca ich oparcia na murłatach i wykonuje zaciosy, a następnie łączy oba elementy za pomocą wkrętów dekarskich. Krokwie skrajne, wychodzące poza obrys ścian, należy ostrugać i pokryć kilkoma warstwami dekoracyjnego impregnatu, czy też farby do drewna w wybranym kolorze. Krokwie ustawia się i skręca parami, a następnie usztywnia prowizorycznymi deskami. Pary krokwi łączy się jętkami, jako łączenie ostateczne. Do łączenia krokwi ze sobą i z jętkami używa się śrub dwustronnie gwintowanych i nakrętek z dużymi podkładami, które umożliwiają osiągnięcie mocnego i trwałego połączenia.



Wyrównuje się następnie krawędzie ścian szczytowych, tak aby ich zarys odpowiadał dolnym powierzchniom krokwi, a na krawędziach układa się izolację ze styropianu.
Tak przygotowaną konstrukcję dachu pokrywa się folią paroprzepuszczalną  (tzw. membraną dachową), układając ją pasami, zaczynając od okapu dachu. Folię należy układać zgodnie ze wskazówkami producenta, stosując zakłady minimum 10 cm. Im skos dachu mniejszy, tym zakłady muszą być większe. Folię mocuje się poprzez ułożenie na niej kontrłat. Kontrłaty przybija się równolegle do krokwi.
Na krokwie nabija się poziome łaty pod pokrycie. Warto to zrobić równocześnie z montażem folii. Łaty umożliwiają wówczas bezpieczne poruszanie się po dachu.


Kolejnym krokiem jest wykonanie obróbki blacharskiej wzdłuż okapu, przytwierdzenie bezpośrednio do krokwi deski okapowej i zamontowanie do niej uchwytów rynnowych.
Dachówki układa się rzędami począwszy od dolnej krawędzi dachu rzędami, zaś w kalenicy należy zamontować elementy wentylacyjne oraz gąsiory. Wokół kominów wykonuje się obróbkę blacharską.
Opisane powyżej czynności stanowią tylko ogólny schemat budowy dachu. Należy mieć na uwadze, że każdy projekt domu ma zaprojektowany indywidualnie dach, który przystosowany jest do wielu warunków, takich jak wielkość i funkcja, wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy, a przede wszystkim oczekiwań i wyobrażeń inwestora. Aby dach spełniał wszystkie uwarunkowania  konstrukcyjne i bezpieczeństwa, jego wykonanie należy powierzyć wykwalifikowanym ekipom ciesielskiej i dekarskiej. Zazwyczaj dobra ekipa budowlana, która została zatrudniona do budowy całego domu, posiada takie uprawnienia i umiejętności, tak więc nie ma potrzeby szukać dodatkowych specjalistów i mnożyć niepotrzebnie koszty.


1 komentarz:

  1. Konstrukcje drewniane i dachowe - co powiecie o Partner Szczecin ? Zbierają świetnie opinie w Internecie.

    OdpowiedzUsuń