piątek, 8 marca 2013

Dach - wprowadzenie


Dla wielu osób pokrycie budynku dachem jest ukoronowaniem stanu surowego, ponieważ budynek zaczyna wyglądać jak dom. Od wybory materiałów zależy nie tylko wygląd budynku, ale również szczelność, trwałość i koszt wykonania dachu.
Dach jest konstrukcją wielowarstwową, w której poszczególne warstwy pełnią określoną funkcję. Trwałość budynku i warunki życia w nim zależą od skuteczności, z jaką dobrane są poszczególne części dachu. Jest to nie tylko kwestia projektu, ale również odpowiedniego doboru materiałów oraz solidności wykonania.
Dachy strome, zwane inaczej spadzistymi, najlepiej dostosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Ukośne połacie doskonale odprowadzają wodę deszczową, a zimą nie zalega na nich nadmiar śniegu. Pomimo tych niewątpliwych zalet, dzisiejszą popularność dachów spadzistych należy jednak przypisać walorom estetycznym oraz nawiązaniu do tradycji. Nowoczesne technologie i materiały pozwalają skutecznie rozwiązać problem zalegającego śniegu oraz odwodnienia, również w przypadku dachu płaskiego. Kierując się przy wyborze konstrukcji dachowej gustem i upodobaniami, a nie względami technicznymi, należy pamiętać, że podejmuje się jednocześnie kilka innych decyzji.
Po pierwsze, kształt decyduje o kosztach. Dzięki właściwemu doborowi materiałów, dach płaski okazuje się najczęściej tańszy niż spadzisty. Ten ostatni nie musi wcale kosztować fortuny, pod warunkiem, że jego forma będzie prosta. Konstrukcja złożona z wielu połaci, mających różne kąty nachylenia, a dodatkowo liczne lukarny, wieżyczki i zadaszone wykusze, to wydatek zupełnie z innej pułki. Cena materiałów oraz skomplikowanej robocizny z całą pewnością stanie się wówczas ogromną pozycją w budżecie budowy.
Druga ważna rzecz, na jaką ma wpływ wybór konstrukcji dachowej, to estetyka. Dach stromy dominuje w architekturze budynku i nadaje mu zdecydowany styl i kolorystykę. Warto przy tym wspomnieć, że mnożenie ozdób nie zawsze wychodzi na dobre budynkowi i krajobrazowi. Budynek z „pałacowym” dachem na niewielkiej podmiejskiej działce wzbudza raczej śmiech niż podziw.
Po trzecie można powiedzieć, że wybór dachu to wybór stylu życia. Zdecydowanie inaczej ono wygląda pod dachem płaskim, a inaczej pod dachem stromym. W pierwszym przypadku pomieszczenia łatwiej doświetlić, a sposób umeblowania i swoboda poruszania się nie ograniczają skosy sufitu. Pod dachem stromym wszystko się komplikuje, a dobranie mebli może okazać się niełatwą sztuką. Zdarza się, że większość z nich trzeba zamawiać na wymiar. Należy jednak pamiętać, że owe niefunkcjonalne skosy, w opinii wielu inwestorów, pozwalają wyczarować niepowtarzalny klimat  domu. Dodatkowym atutem mogą się okazać okna połaciowe, dające wrażenie życia „pod osłoną nieba”.
Zupełnie inne wrażenia czekają na domowników, którzy zdecydują się zamieszkać pod dachem czterospadowym z lukarnami. W pokojach nie będzie wprawdzie zbyt dużo miejsca, które jest ograniczone przez kształt dachu, ani światła, ale przytulne skosy oraz półmrok mogą wykreować wymarzony nastrój do skupienia i wypoczynku.


1 komentarz:

  1. Odpowiednie wprowadzenie do świata dachów jest niezwykle istotne, gdyz bedzie ono potem rzutowalo na odpowiedni wystrój wnętrz.

    OdpowiedzUsuń