czwartek, 14 marca 2013

Dachy płaskie


Obecnie taki rodzaj dachu wykonuje się przeważnie jako konstrukcję wentylowaną. Wykonanie dachu płaskiego wentylowanego jest podobne do budowy dachu stromego, różni je przede wszystkim stopień nachylenia połaci oraz rodzaje stosowanych pokryć. Za płaskie uznajemy dachy o spadku nie większym niż 50. Kierunek spadku uzależniony jest zaś od wyboru systemu odwodnienia (obwodowy lub centralny). Do budowy konstrukcji takiego dachu wykorzystuje się przeważnie drewno. Niska przestrzeń pod pokryciem może być dostępna z dolnej kondygnacji lub tego pozbawiona. Musi być natomiast zawsze bardzo efektywnie wentylowana, by pomiędzy warstwami dachu nie gromadziła się wilgoć. W tym celu w ściance kolankowej pozostawia się otwory wentylacyjne co około 3 m. Zabezpiecza się je przez ptakami i większymi owadami za pomocą drobnej siatki lub kratki ochronnej. W zależności od przewidywanych obciążeń dachu, drewniane elementy konstrukcji obija się poszyciem z desek lub płyt drewnopodobnych.
Stropodach niewentylowany, w odróżnieniu od dachu wentylowanego jest konstrukcją monolityczną. Tworzy je żelbetowa płyta nośna oparta na ścianach i pokryta warstwą spadkową służącą do odprowadzenia wody deszczowej do rynien. Dawniej warstwę spadkową kształtowano z betonu, dziś natomiast układa się ją przeważnie za specjalnie ukształtowanych płyt betonowych ułożonych na piaskowej lub keramzytowej podsypce.


1 komentarz:

  1. Niezmiernie ważne jest wybranie dobrej ekipy. Trudny wybór jest pomiędzy tym czy wybierać kilka ekip do konkretnych ekip co zwiększa szanse błędu, ale obniża koszty, czy wybrać jedną ekipę od budowy domu szkieletowego, która jeśli jest dobra zagwarantuje pewne wykonanie domu od góry do dołu.

    OdpowiedzUsuń