poniedziałek, 4 marca 2013

Izolacja akustyczna stropu i co można w nim ukryć


Izolacja akustyczna  pomiędzy kondygnacjami nie ma może w budynku jednorodzinnym takiego znaczenia jak w bloku czy kamienicy, ale warto zadbać o komfort domowników i odpowiednio zaizolować stropy. W przeciwnym przypadku domownicy będą narzekać na dźwięki powietrzne, takie jak rozmowy czy muzyka oraz uderzeniowe, związane z użytkowaniem górnej kondygnacji (odgłosy kroków, zabawy dzieci itp.).
Izolacyjność akustyczna stropu i jago zdolność do tłumienia hałasów zależy od masy powierzchniowej całej konstrukcji. Stropy ciężkie (powyżej 300 kg na 1 m2) – kanałowe oraz grube odmiany stropów gęstożebrowych, nie będą wymagały dodatkowej warstwy wygłuszającej. W przypadku pozostałych warto ułożyć dodatkową warstwę izolacji akustycznej. Może być ona wykonana ze styropianu elastycznego, miękkich płyt pilśniowych, masy perlitobetonowej lub pianki poliuretanowej. Izolacje te wykonuje się jako tzw. podłogi pływające, a więc pokrywa nimi górną warstwę stropu oraz kilkucentymetrowy pas przyścienny wokół całego pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu ułożony na nich jastrych nie styka się ze ścianami, a to pozwala bardzo skutecznie wytłumić dźwięki uderzeniowe. Pochodzące od nich drgania nie przenoszą się wówczas z posadzki na ściany i nie przenikają do dolnej kondygnacji.
Co można schować w stropie? Nowoczesne konstrukcje stropowe pozwalają ukryć szereg różnych instalacji. Od stosunkowo drobnych, jak na przykład cienkie przewody (kable instalacji alarmowej), do tych o większych gabarytach (centralne odkurzacze, system wentylacji mechanicznej, kanały klimatyzacyjne, system rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka itp.). Każdą z tych instalacji można bez najmniejszego problemu poprowadzić w płytach kanałowych. Otwory tych płyt mają średnicę 17-18 cm i nadają się doskonale do tego celu.
W przypadku stropu gęstożebrowego najłatwiej jest podczas wypełniania konstrukcji pustakami keramzytobetonowymi rozprowadzić tzw. domowe centrale z rur. Przed zabetonowaniem stropu ich końcówki należy wyprowadzić przez otwór wykuty w pustaku i za ślepić. Cienkie kable łatwo ukryć w przekroju dowolnego stropu. Wystarczy umieścić je w rurkach osłonowych, a następnie zalać cienką warstwą betonu.
Innym rozwiązaniem jest ukrycie instalacji nad sufitem podwieszanym. W tym przypadku dowolność przekrojów i przebiegu przewodów jest największa.


1 komentarz:

  1. W przypadku izolacji akustycznej możliwości jest na prawdę wiele i idealnie ukazują one szanse jakie przed nami daje nowoczesne budownictwo.

    OdpowiedzUsuń