środa, 20 marca 2013

Warianty dachu stromego


Warianty dach stromego różnią się pomiędzy sobą nie tylko konstrukcją i wyglądem, ale także powierzchnią mieszkalną powstałego poddasza.
Najprostszym w budowie, a jednocześnie najbardziej funkcjonalnym jest dach dwuspadowy. Przestrzeń poddasza będzie pod nim tym większa im większa będzie wysokość ścianki kolankowej. Pomieszczenia łatwo jest doświetlić za pomocą okien połaciowych. Dach można urozmaicać lukarnami. Jeżeli bryła budynku jest zwarta, a pokoje na poddaszu niewielkie, można również wybrać inny wariant doświetlenia, który polega na rezygnacji z okien połaciowych i maksymalnym wykorzystaniu okien w ścianie szczytowej. Najkorzystniejszym jednak rozwiązaniem jest połączenie obu rodzajów okien. Sposób ten zapewnia najbardziej równomierne oświetlenie pomieszczeń. Dodatkową zaletą dachu dwuspadowego jest brak wklęsłych miejsc w połaci, co uniemożliwia zaleganie śniegu oraz niewielka ilość obróbek blacharskich, co zmniejsza ryzyko przecieków. 

Dach naczółkowy jest wariantem dachu dwuspadowego urozmaicony ściętymi skrajami kalenic (naczółkami). Poza nieznacznym skomplikowaniem konstrukcji nie różni się od poprzedniego rozwiązania ani sposobem wykonania, ani walorami użytkowymi.Dach kopertowy (czterospadowy z kalenicą) również nie należy do konstrukcji skomplikowanych. Na poddaszu jest jednak mniej miejsca, a przestrzeń o największej wysokości mieści się pośrodku obrysu domu, pod linią kalenicy. Konstrukcja takiego dachu, ze względu na brak ścian szczytowych, wymusza montaż okien dachowych lub lukarn. Koszt konstrukcji i pokrycia dachowego będzie nieco większy, ze względu na większą, niż w dachach dwuspadowych, powierzchnię płaci. Dachy dwuspadowe najlepiej prezentują się w budynkach dwuspadowych.

Dach namiotowy (czterospadowy bez kalenicy) jest uproszczonym wariantem dachu kopertowego, który oferuje jeszcze mniej miejsca pod skosami. Obecnie jest stosowany raczej rzadko, gdyż łączy mankamenty dachu kopertowego z dyskusyjną urodą. Znacznie częściej jest wykorzystywany do pokrycia wolno stojących garaży lub budynków gospodarczych.


Dach mansardowy jest oryginalną odmianą dachu stromego, ma on wyrazisty charakter i najlepiej komponuje się ze stylizowaną elewacją, ozdobioną portalem i obwódkami wokół okien i drzwi. Dach taki może być dwu- lub czterospadowy. Połacie mansardy są załamane, dolna jest zwykle bardzo stroma, górna ma zaś znacznie mniejszy spadek. Dzięki takiemu rozwiązaniu poddasze jest bardzo przestronne i nie ma kłopotu z jego umeblowaniem. W dolnej połaci, która od wewnątrz wygląda jak lekko nachylona ściana, można zamontować zwykłe okno fasadowe.
Dach półszczytowy to konstrukcja o podgórskim rodowodzie. Miejsca jest pod min tyle, co pod dachem dwuspadowym z niską ścianką kolankową.

Dachy jednospadowe (pulpitowe) spotyka się obecnie bardzo rzadko. Z reguły wykonane są z niewielkim spadkiem, dlatego należy je zaliczyć do dachów płaskich. Pokrywa się nimi zabudowania gospodarcze, a także budynki mieszkalne z pełnym piętrem.


2 komentarze:

  1. Fajnie, że jest ze zdjęciami:)

    ---
    klik

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny artykuł na temat konstrukcji dachowych.. Jestem na prawdę pod wrażeniem :)

    OdpowiedzUsuń