piątek, 1 marca 2013

Wykończenie stropu


Warto zadbać, aby spodnia warstwa stropu, której zadaniem jest ukrywanie nierówności, była wykonana w sposób staranny i trwały. Nie można zapomnieć również o tym, że wygląd sufitu zależał będzie od zjawiska klawiszowania, czyli nierównomiernego uginania się elementów nośnych. Bywa to przyczyną powstawania pęknięć, rys, a nawet odpadania fragmentów tynku.
Najbardziej popularna konstrukcja gęstożebrowa, o ile została prawidłowo zaprojektowana i wykonana, nie powinna przysparzać wielu trosk. Klawiszowaniu belek stropowych zapobiegają w jej przypadku tzw. żebra rozdzielcze – podłużne elementy konstrukcyjne prostopadłe do belek nośnych, w środku ich długości. Pomaga również ułożenie grubej warstwy nadbetonu klasy B20.
Strop gęstożebrowy najlepiej jest wykończyć od spodu cienką warstwą tynku cementowo-wapiennego. Warto zadbać również o to, aby zespolenie z podłożem było wystarczająco silne. Niestaranne przygotowanie miejsca, w którym nakładany będzie tynk, niemal na pewno skutkować będzie pojawianiem się drobnych rys na suficie.
Betonowe stropy monolityczne, wylewane na budowie, stały się ostatnio mniej popularne. Niemnie jednak należy podkreślić, że to właśnie ich monolityczna konstrukcja całkowicie eliminuje zjawisko klawiszowania. Jeżeli szalunek pod strop wykonany jest starannie, to do wykończenia jego powierzchni wystarczy gładź gipsowa.
W przypadku stropu z płyt kanałowych (jeżeli długość przekrywanego nimi pomieszczenia przekracza 6 m) bardzo trudno wyeliminować rysy w miejscu styku płyt. W praktyce jedynym skutecznym rozwiązaniem okazuje się sufit podwieszany. Trzeba pamiętać, że zmniejsza on wysokość pomieszczenia od kilkunasty do kilkudziesięciu centymetrów.
Klawiszowanie nie występuje w stropach drewnianych. Wprawdzie elementy nośne stosowane do ich ułożenia cechuje tendencja do dużych ugięć, ale stropy tego rodzaju wykańcza się od spodu płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. W przypadku stropu belkowego, belki nośne można pozostawić odsłonięte. Oprócz tego, że są elementem dekoracyjnym, zaletą takiego rozwiązania jest zachowanie większej wysokości pomieszczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz