poniedziałek, 11 marca 2013

Dachy strome


Aby zorientować się jak różnorodne mogą być formy dachów spadzistych wystarczy wybrać się na spacer po najbliższym osiedlu domów jednorodzinnych. Kilka podstawowych kształtów jest bowiem modyfikowanych i dostosowywanych na różne sposoby do potrzeb i oczekiwań inwestorów, a tworzy to niezliczoną ilość kombinacji.
Drewno, które jest materiałem konstrukcyjnym dachów, stwarza bardzo szerokie możliwości dzięki swojej lekkości, prostocie obróbki oraz dużej wytrzymałości. Więźba, zbudowana ze zdrowych elementów drewnianych o odpowiednich przekrojach (ustalonych przez konstruktora), nie odkształci się nawet pod najcięższym pokryciem ani też pod silnym naporem wiatru i zalegającego śniegu. Jej wykonanie najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie, która potrafi dobrze współpracować z dekarzami, którzy wkraczają na budowę po zakończeniu prac ciesielskich. Biorąc pod uwagę koszty lepiej, jeśli więźba powstaje bezpośrednio na budowie. Droższym rozwiązaniem jest zamówienie gotowej konstrukcji prefabrykowanej, złożonej z drewnianych dźwigarów łączonych za pomocą płytek wielokolcowych. Zaletą takiej opcji jest jednak to, że planując z odpowiednim wyprzedzeniem, można zlecić zaprojektowanie więźby łącznie z prefabrykowanym stropem, co pozwala zrezygnować z droższej konstrukcji stropowej (wylewanej lub prefabrykowanej).
Podczas wznoszenia więźby dachowej niezwykle istotny jest początek prac, czyli ułożenie na ściankach kolankowych drewnianych poziomych belek tworzących podwalinę pod krokwie, czyli tzw. murłat. Nie można ich układać bezpośrednio na ściance. Górna powierzchnia muru musi być zabezpieczona pasem papy podkładowej. Jego zadaniem jest zabezpieczenie murłaty przed zawilgoceniem, co może skutkować podciąganiem wilgoci przez wyżej położone elementy konstrukcji. Krokwie łączy się z murłatą na zacios, wzmacniany dodatkowo złączem ciesielskim lub kilkoma gwoździami. Jeżeli dach ma być wykonany w konstrukcji kleszczowo-płatwiowej, to stopy słupków podpierających płatwie muszą opierać się na wzmocnieniach stropu. Podczas jego wykonywania najlepiej pozostawić w odpowiednich miejscach zabetonowane, wystające pręty zwane świadkami.


1 komentarz: